Pistolety lakiernicze – rodzaje

Narzędzia używane do natryskowego malowania, nie tylko u lakierników samochodowych, można podzielić najogólniej z uwagi na technologię rozpylania. Poniżej, postaramy się opisać kilka ich rodzajów.

Pistolet lakierniczy HP

Skrót HP pochodzi od terminu w języku angielskim High Pressure, który oznacza wyższe ciśnienie. Narzędzie to zaliczane jest do najstarszych na naszym rynku, dlatego nazywa się je nierzadko tradycyjnym albo konwencjonalnym.

Pistolet wysokociśnieniowy, jak pokazuje jego nazwa, wymaga sporego ciśnienia celem zasilania, co wykazuje wpływ na mniejsze zużycie powietrza. Niestety, ale wysokie ciśnienie występuje także na dyszy, a to doprowadza do sporych strat surowców natryskowych i w efekcie do mniejszej efektywności pokrycia.

Żeby można było temu zaradzić, została stworzona konstrukcja HVLP, określana inaczej jako Fine Coat.

Pistolet lakierniczy HVLP

HVLP (High Volume Low Pressure), czyli spora objętość oraz niskie ciśnienie. Pistolety lakiernicze https://www.dlalakierni.pl/pistolety-lakiernicze-sata tego rodzaju mogą wymagać dużo mniejszego ciśnienia do zasilania. Wartości ciśnienia na dyszy osiągają około 0,6-0,7 bara.

Surowiec natryskowy podawany jest zaś do dyszy urządzenia pod sporym ciśnieniem, które wynosić może maksimum 3,5-4 barów. Mają też większą ilość otworów do dystrybuowania powietrza. Za sprawą takiej konstrukcji ewentualne straty lakieru są niższe, zaś rozpylanie doskonałe. Malując z użyciem pistoletów HVLP, możemy uzyskać wydajność w przedziale 65-70 procent.

Pistolety lakierniczy LVLP

Konstrukcja rodzaju Low Volume, Low pressure dostępna jest na naszym rynku od niedawna. Można powiedzieć, iż stanowi ona połączenie zalet pistoletów HVLP oraz HP. Wymaga niezbyt dużego ciśnienia do zasilania i generuje mniejsze straty, jeśli chodzi o lakiernicze środki. Pracuje też ciszej i pozwala na aplikowanie bardzo cienkiej warstwy materiału.