Na co patrzeć przy zakupie klocków hamulcowych?

Kupując klocki do swojego pojazdu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, aby mieć pewność, że produkt ten będzie odpowiedni do samochodu, konkretnych potrzeb i warunków jazdy. Oto lista rzeczy, które należy wziąć pod uwagę!

Zakupienie klocków do układu hamulcowego samochodu może sprawiać wiele problemów, szczególnie osobom, które dopiero zamierzają zdecydować się na taki zakup po raz pierwszy. Warto więc wiedzieć, na co patrzeć przy ich kupnie, by nie okazało się, że będą niedopasowane lub nie będą działały sprawnie.

Dopasowanie klocków do pojazdu

W pierwszej kolejności kluczowe znaczenie ma dopasowanie rodzaju klocków do układu hamulcowego samochodu – każdy pojazd ma w tym przypadku nieco inne wymagania, o czym warto pamiętać, gdy się je kupuje.

Wobec tego trzeba sprawdzić, jakie klocki hamulcowe rekomendowane są przez konkretnego producenta dla danego modelu i rocznika samochodu, co pozwoli na wybór bez błędów.

Rodzaj klocków 

Wybierz rodzaj klocków, który odpowiada konkretnemu stylowi jazdy. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje klocków, w tym organiczne, półmetaliczne, ceramiczne.

Każde z nich mają nieco inne właściwości, co przekłada się na ich skuteczność hamowania oraz trwałość, więc warto dokładnie uwzględnić te właśnie czynniki.

Warunki jazdy

Uwzględnij także najczęstsze warunki jazdy, by dopasować odpowiednie klocki do układu hamulcowego. Dlaczego ma to takie duże znaczenie?

Inne rodzaje klocków będą polecane w przypadku spokojnej jazdy miejskiej, jazdy po górzystym terenie czy też podczas jazdy w trakcie warunków zimowych.

Poziom wydajności

Zwróć uwagę na to, jakiego poziomu skuteczności hamowania potrzebujesz. Klocki o większej wydajności zapewniają lepszą siłę hamowania i odporność na ciepło, ale mogą powodować większy hałas i kurz, a także najczęściej mają one spore ceny.

Poziom hałasu

Ceramiczne klocki hamulcowe są znane z cichej pracy, podczas gdy klocki półmetalowe mogą wytwarzać większy hałas, dlatego ten czynnik również jest wart uwzględnienia podczas podejmowania decyzji zakupowej.

Dopasowanie do tarcz hamulcowych

Upewnij się, że wybrane klocki są kompatybilne z istniejącymi tarczami hamulcowymi. Różne klocki mogą mieć różne zalecenia dotyczące wykończenia powierzchni tarczy.

Oryginały i zamienniki

Można zdecydować się na zakup klocków hamulcowych oryginalnych od producenta pojazdu albo na zamienniki.

Marka

Wybieraj renomowane marki, które specjalizują się w produkcji wysokiej klasy klocków, aby mieć pewność, że spełnią one stawiane przed nimi wymagania.

Gwarancja

Sprawdź, czy klocki hamulcowe objęte są gwarancją. Gwarancja może zapewnić spokój w przypadku usterek tego typu elementów.

Cena

Warto pamiętać o tym, że cena nie powinna być kluczowym czynnikiem przy wyborze klocków, natomiast warto poświęcić czas na to, aby porównać ze sobą ceny, co pozwoli na znalezienie najkorzystniejszej cenowo propozycji.

Uwzględniając te właśnie czynniki, będzie można wybrać najlepsze rodzaje klocków do układu hamulcowego. Warto więc pamiętać o nich, gdy kupuje się tego rodzaju części samochodowe!