Maski lakiernicze – rodzaje, jaką wybrać?

Maska lakiernicza jest niezbędnym elementem ochronnym, który zabezpiecza przed dostaniem się do organizmu cząsteczek aerozoli wykorzystywanych do nakładania kolejnych powłok malarskich. Używanie jej jest niezmiernie istotne, gdyż związki lotne znajdujące się w lakierach samochodowych są zazwyczaj bardzo silnymi toksynami, mogącymi zatruć mózg, wątrobę, ale także wywołać wymioty i bóle głowy.

Nawet dosyć tania maska lakiernicza https://www.dlalakierni.pl/maski-lakiernicze sprawia, że wykonywane czynności staje się bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Rodzaje maseczek lakierniczych

Wyróżnić można takie maski lakiernicze, jak:

  • Półmaska lakiernicza – ochrania jedynie dolną połowę twarzy, a więc drogi oddechowe, jednakże w niej na działanie toksyn w dalszym ciągu narażone są oczy. Często stosowana ze względu na większy komfort i swobodę pracy. Jej cena jest niska, ponadto podczas jej użytkowania można nosić okulary korekcyjne.
  • Pełna maska lakiernicza – ochrania całą twarz, a jej efektywność zależna jest od tego, czy dobrze przylega do twarzy. Nie są one tak wygodne w noszeniu, jak półmaski.
  • Przyłbica z dopływem powietrza – dedykowana do profesjonalnej pracy w ekstremalnych warunkach. Powietrze dostarczane jest ze zbiornika, a nie zasysane sprzed maski, jak w innych akcesoriach ochronnych. Zapewnia ona maksymalną ochronę swojego użytkownika.

Maski lakiernicze- jednorazowe czy może wielokrotnego użytku?

Maski lakiernicze jednorazowe są dobrym rozwiązaniem do sporadycznych prac lakierniczych wykonywanych przy swoim pojeździe. Ochraniają one lakiernika w stopniu minimalnym, ponadto odznaczają się niską ceną. Nie są jednak dobrym wyborem do profesjonalnego użytku.

Osoby pracujące w zawodzie lakiernika powinny zadbać, o jak najlepszą ochronę swojego zdrowia i zdecydować się na wybór maski wielokrotnego użytki z wymiennymi filtrami. Stanowią one wszechstronną ochronę przed różnymi szkodliwymi środkami chemicznymi.