Category

Czy zimowe opony przez cały rok to dobry pomysł?

O tym, że zimowe opony w czasie zimy to absolutny obowiązek, wie każdy kierowca bez wyjątku. Dlaczego jednak nie można jeździć na oponach zimowych cały rok? Przecież to by oznaczało, że wymiana opon byłaby już niepotrzebna i wulkanizacja mogłaby być odwiedzana jedynie w przypadku awarii, a nie okresowych wymian.

Dlaczego wymieniamy opony na zimowe?

Wraz z nastaniem zimy, spada temperatura powietrza, a także pojawiają się opady śniegu. Powoduje to, że droga staje się o wiele chłodniejsza, a także często pokryta śniegiem lub nawet lodem. Opona samochodowa w takich warunkach znacznie traci swoje właściwości, co powoduje utracenie przyczepności przez cały samochód. Żeby do tego nie dopuszczać, konieczne jest zmienienie opon z letnich, które dostosowane są do temperatury wysokiej, na opony zimowe, których mieszanka doskonale sprawdza się w warunkach niskich temperatur. Dodatkowo opony zimowe posiadają liczne rowki i żłobienia w gumie, dzięki czemu są lepiej chwytne na śniegu.

Dlaczego zimowe opony to zły pomysł w lecie?

Skoro opona zimowa jest tak dobra i inteligentnie zaprojektowana, to dlaczego nie można z nich korzystać również w czasie lata? Przecież rozwiązałoby to problem dwóch kompletów opon, ich wymiany i tracenia pieniędzy i czasu. Logika tego myślenia jest jak najbardziej słuszna, lecz niestety pomysł ten posiada jedną bardzo poważną wadę. Opona zimowa, choć przystosowana jest do pracy w warunkach zimowych, zupełnie nie nadaje się do pracy w lecie. Nie chodzi nawet o to, że straci ona przyczepność, ponieważ ta pozostanie na raczej dobrym poziomie, lecz chodzi tu głównie o fakt, że opona zimowa w wysokiej temperaturze bardzo szybko będzie się zużywała. Jest to proces tak szybki, że prawdopodobnie już po dwóch miesiącach zupełnie nowa zimowa opona w warunkach letnich będzie nadawała się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Powoduje to, że konieczne jest zamienienie jej na opony letnie, które przystopowane są do wysokiej temperatury nawierzchni. Pomysł więc choć dobry, nie może się udać.